DomůFinanceCeny zemního plynu v Evropě ve středu klesly

Ceny zemního plynu v Evropě ve středu klesly

Díky rozsáhlému dovozu LNG jsou zásobníky plynu v Evropě v současnosti naplněny téměř na 50 %.
Ceny zemního plynu v Evropě ve středu klesly už šestý den po sobě. Obchodníci přitom zvažovali utlumenou poptávku na jedné straně oproti hrozbě přerušení dodávek z Ruska, největšího dovozce plynu do Evropské unie (EU). TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

Trh s plynem se v uplynulých dnech výrazně uklidnil, protože spotřeba se s nástupem léta snižuje a do Evropy směřují dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Zdá se také, že spory, týkající se požadavku Moskvy, aby odběratelé z tzn. nepřátelských zemí platili za plyn v rublech, a to konverzí cizí měny přes Gazprombank, jsou prozatím ukončeny.

Gazprom sice zastavil dodávky plynu některým kupujícím – Bulharsku, Polsku, Finsku, Dánsku a Nizozemsku, protože odmítly platit v rublech, ale podle zdrojů obeznámených se situací další škrty nyní pravděpodobně nechystá.

Toky plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu a přímo do Německa byly ve středu ráno stabilní.

Referenční evropský kontrakt na plyn s dodávkou v červenci ve středu dopoledne na burze v Amsterdamu klesl o 1,55 eura na 78,75 eura za megawatthodinu (MWh), jelikož se očekávají vyšší teploty v Evropě a silné dodávky LNG.

Díky rozsáhlému dovozu LNG jsou zásobníky plynu v Evropě v současnosti naplněny téměř na 50 %, a pokud nedojde k problémům, mohly by být plné do konce léta. Bloomberg však upozorňuje na riziko, že oživení poptávky v Číně po zmírnění blokád spojených s onemocněním COVID-19, spolu s hromaděním zásob v Japonsku a Jižní Koreji „mohou v červnu vést k poklesu dodávek do Evropy, protože se sníží prémie za posílání LNG do Evropy místo do Asie“.

Evropské zásoby plynu, které na začátku minulé zimy dosáhly kriticky nízké úrovně, musí být doplněny včas na další topnou sezónu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek