DomůBydleníMoskva chce využít blockchain, aby obešla západní sankce na ruské banky

Moskva chce využít blockchain, aby obešla západní sankce na ruské banky

Několik ruských bank Západ odpojil od mezinárodního platebního systému SWIFT.
Západ neustále rozšiřuje seznam ruských bank, které jsou postupně odpojovány od mezinárodního platebního systému SWIFT. Rusko se však nechce smířit se stále tvrdšími sankcemi, a tak vymýšlí způsoby, jak je obejít.

Jednou z alternativ je využití technologie, na které je založen bitcoin – blockchain. Ruský státní průmyslový konglomerát Rostec tento týden představil alternativu pro mezinárodní zúčtovací systém SWIFT. Díky němu by mohly sankcionované ruské banky mnohem snadněji provádět přeshraniční platby.

Nový platební systém
Jak informoval portál bitcoin.com, Rostec ukázal své blockchainové řešení na obcházení sankcí Západu na nedávno skončené technologické konferenci v Nižním Novgorodu.

Podle výkonného ředitele Rostecu Olega Jevtušenka se jejich nový systém s názvem CELLS může použít jako plnohodnotná náhrada za SWIFT. Poskytuje vysokou rychlost, bezpečnost a v neposlední řadě neodvolatelnost plateb. „CELLS tak umožní přechod na zúčtování v národních měnách, přičemž sníží dosah sankcí a zajistí větší nezávislost národní finanční politiky v rámci provádění plateb,“ prohlásil.

Nově představený ruský systém by měl zvládnout provést až 100 tisíc transakcí za sekundu a toto číslo by mohlo být v budoucnu ještě větší. Kromě toho bude součástí CELLS také systém pro ukládání dat, platforma pro vývoj nových webových aplikací či služba takzvaného digitálního pasu.

Obcházení sankcí
O možnosti využití kryptomen při obcházení sankcí mluvili někteří ruští představitelé již dříve, a to hned jak Západ začal postupně odpojovat některé ruské banky od SWIFTu.

Evropská unie již v průběhu března vyloučila sedm velkých ruských bank z tohoto mezinárodního platebního systému. Mezi nimi však nebyly například Sberbank a Gazprombank. Tyto finanční instituce totiž zúčtovávají většinu zahraničních plateb za ropu a plyn.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek