DomůRady a NávodyČím zaujmout děti, aby se v pokoji nenudily

Čím zaujmout děti, aby se v pokoji nenudily

Nápadité pomůcky na hraní, kreslení, sportování a jiná šibalství

Zaujmout děti v době počítačů, tabletů, chytrých telefonů a jiných elektronických zařízení je velmi obtížné. A zejména v zimních měsících, kdy se nedá tolik času trávit venku na čerstvém vzduchu jako v létě a děti musí „trčet“ ve svém pokoji. Pokud nechcete, aby vaše ratolesti trávily spoustu času před obrazovkou, snažte se jim vytvořit v pokoji vlastní svět na hraní.

Existují různé vychytávky s pěkným a nápaditým designem, které vám v tom mohou pomoci. Nebo se inspirujte, dejte své fantazii volný průběh a spolu s dětmi něco vyrobte.

Každé dítě rádo kreslí
Aby vaše ratolesti nečmáraly na zeď nebo na skříně, vyčleňte jim k tomu určený prostor. Ať už to bude nekonečná role papíru, nebo stíratelná tabule na fixy nebo křídy. Můžete ji vyrobit z ledajaké desky, kterou natřete tabulovou barvou. Nebo vsadíte na originální stojící tabuli-dvojnožku, která může obsahovat i edukativní pomůcky – hodiny nebo počítadlo.

Zajímavé kreslící tabule různých tvarů z ekokartonu navrhla česká grafička a designérka Michaela Horáčková ze studia Unlimited design. V jejím portfoliu naleznete i další kreativní doplňky do dětských pokojů ze stejného materiálu. Například poličky na malá autíčka a jiné drobnosti, postavičky na domalování nebo originální „divadlo v telce“. Děti si mohou vymyslet vlastní scénář a zahrát si loutkové divadlo v maketě televize. Lepší, než „čumět do (reálné) telky“.

Restaurace i obchod
Zábavné pro děti bývají i hry na „dospělácká“ povolání – prodavač, kuchař, pekařka, lékařka atp. Na trhu je množství pomůcek a hraček pro tento druh her. Můžete například koupit nebo vyrobit katronovou maketu obchodu, cukrárny nebo restaurace a různé doplňky od pokladny přes hrnce, talíře a jiné pomůcky pro vaření. Děti si pak dokreslí koláče nebo jídla, která budou podávat a také peníze, kterými se bude platit. Na těchto hrách si procvičí sociální dovednosti, komunikaci, ale také počty.

U těchto typů her můžete vybírat z nabídky obchodů, nebo se inspirujte na internetu, vyhrňte si rukávy a pusťte se do vlastních výtvorů. Pokud si na to netroufáte, vyzkoušejte systém Makedo. Jedná se o plastový spojovací materiál a jednoduché nářadí pro spojování kartonových obalů nebo jiných materiálů, ze kterých lze vytvořit různé objekty na hraní. Krabice od bot, vysavače a různé jiné obaly v domácnosti tak mohou získat nové, kreativní využití v dětském světě.

Hrajeme si jako v tělocvičně
Jednoduchou a inspirativní pomůckou na hraní může být i koberec, který primárně slouží jako doplněk do dětského pokoje a chrání děti před chladem od podlahy či tlumí šíření zvuku. Když zvolíte například koberec se zobrazením silniční infrastruktury, děti si na něm mohou vybudovat vlastní město, prohánět se po něm s autíčky a trénovat orientaci v prostoru a možná i urbanistickou představivost. Existují i ​​různé jiné hrací podložky, které můžete umístit na zem a kromě funkčních vlastností plní také herní, případně edukativní funkce. Například molitanové a pěnové podložky ve tvaru puzzle s abecedou, číslicemi či zvířátky. Ty jsou určeny pro nejmenší. Děti milují pohyb, pořád to s nimi šije, a proto jim můžete v dětském pokoji vytvořit i tělocvičnu.

Nábytkové firmy nabízejí multifunkční kousky, které slouží jednak jako nábytek, ale lze je využít i jako cvičební pomůcka. Například lavička, která poslouží dětem jako kladina k procvičování rovnováhy. Případně sedací vak, ve kterém se dá ukrýt, ale i pohoupat. Nebo žebřík či gymnastické kruhy, kam lze věšet věci. A samozřejmě různé míče k sezení. Nezapomeňte přitom na měkké podložky, aby měly děti při hraní a sportování měkké přistání.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek