DomůRady a NávodyPunčochové lampě se zprvu vysmáli

Punčochové lampě se zprvu vysmáli

Lampa Falkland se s velkým úspěchem vyrábí již rovné půlstoletí

Příběhy ikonických výrobků interiérového designu jsou často příběhy okouzlující jednoduchosti. Důkaz podává také legendární lampa Falkland, která letos slaví kulaté narozeniny. S velkým úspěchem se vyrábí již rovné půlstoletí.

Talentovaný Ital Bruno Munari ji vytvořil v roce 1964 jako velmi prostou, ale přitom mimořádně nápaditou strukturu. Do průsvitné trouby z elastické tkaniny vcpal pár drátěných prstenců, jako do nějaké „hrubonohé“ punčošky. Výsledkem je přirozený tvar – elegantní silueta zubatých křivek, která do prostoru interiéru vnáší prvek křehké poetiky. Sám autor přiznává orientální inspiraci – žádalo by se přirovnání k zenu – když mluví o lampě jemné a nehmotné jako obláček. Nezanedbatelný je i funkční rozměr tohoto řešení: textilní stínidlo tříští světelný tok v příjemné rozptýlené záři.

Přirovnání lampy k „punčochám“ vůbec není přitaženo za vlasy. Bruno Munari si po materiál na první prototypy svého návrhu skutečně zaběhl do pletárny punčoch, kde se jeho pošetilým designérským výmyslem téměř vysmáli.

Design jako umění
Bruno Munari (1907 – 1998) byl mimořádně pozoruhodná postava italské kulturní scény obou polovin 20. století: všestranně aktivní renesanční člověk s tvůrčím záběrem od mnohočetného výtvarného umění přes design, konstruktérství či vynálezcovství až po novinářštinu. Jako autor dětských knih i jako vážný teoretik uměleckých avantgard dokázal přetavit své vize do srozumitelných, překvapivě prostých projektů. Odhaloval každodenní krásu v neočekávaných souvislostech.

„Munari zviditelňuje skryté věci; otevírá nám oči s nevázanou vážností i rozvážným klidem,“ řekl o jeho práci Umberto Eco, italský spisovatel, teoretik umění a v šedesátých letech i jeho blízký spolupracovník. V knize „Design jako umění“ volá Munari po syntéze obou kategorií; touží, aby se hodnoty výtvarného umění zbavily elitářství a pronikly k širokému obecenstvu. Z vlastní umělecké praxe (formované futurismem, konstruktivismem, později i svéráznou podobou konkrétního umění) nabízí celou škálu „praktických“ řešení jak na to. V jeho vnímání dostává pojem „užitkové umění“ nový smysl.

Trochu jako socha
Vrátíme-li se k Munariho lampě Falkland a podíváme se na ni z perspektivy jeho uměleckého smýšlení, skutečně v ní můžeme odhalit nečekané kvality. Poučení autorovými tezemi o všeobecně přístupném umění, můžeme v půvabné siluetě lampy vidět objekt moderního sochařství nebo ještě něco více – interaktivní uměleckou instalaci, která vedle estetické či komunikační úlohy splňuje i formát účelnosti. Ve své skromné ​​prostotě tak dokáže zušlechtit každodenní interiérový život.

Výrobu závěsných lamp Falkland od začátku obstarává průkopnická italská společnost Danese Milano. Byla založena koncem padesátých let s cílem integrovat experimentální proudy soudobého designu a umožnit „interkulturní výměnu“, tedy hraniční průniky mezi volným uměním, filozofií či designérskou tvorbou. Díky tomu navázala úzkou spolupráci s italskými avantgardními autory, například s Enzem Marim či Brunem Munarim.

Současná podoba lampy je výsledkem inovace. Původní materiál pružného stínítka nahradila efektivnější tkanina, která ve své elasticitě umožnila rozměrové obměny. Prvotním záměrem designéra bylo vytvořit metr vysokou lampu. V šedesátých letech však neměl k dispozici tak jemnou membránu, aby se při relativně krátkém rozměru napnula do správné siluety. Klasickou „punčochovinu“ musel tedy prodloužit až na 1,6 metru. Naproti tomu se moderní elastická tkanina, použitá na dnešních lampách Falkland, krásně vytvaruje i při kratších rozměrech. Proto Danese Milano vyrábí vedle originálního modelu i zmenšené verze v délkách 85 nebo 53 cm.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek