DomůBydleníVíce plynu přichází v červnu na Slovensko ze západu než z Ukrajiny

Více plynu přichází v červnu na Slovensko ze západu než z Ukrajiny

Oproti předchozímu období se v červnu přítok zemního plynu na Slovensko změnil.
Zatímco ještě v květnu přijížděla většina plynu přes Ukrajinu na vstupu ve Velkých Kapušanech, od června se toky otočily a více plynu přitéká na Slovensko ze západu na vstupu Lanžhot. Vyplývá to z údajů slovenského přepravce plynu eustream.

Ve druhé polovině května (od 16. 5.) eustream eviduje přítok zemního plynu přes Velké Kapušany v objemu více než 700 milionů kubických metrů (m3), což je průměrně 44 milionů m3 denně, az Česka přes Lanžhot v objemu přibližně 500 milionů m3, což je denně kolem 31 milionů m3.

V červnu už dodávky plynu na Slovensko ze západu vzrostly na hodnoty od 41 do 52 milionů m3 denně, což je průměrně 47 milionů m3. Dodávky plynu přes Ukrajinu naopak poklesly na průměrných 36 milionů m3.

Doposud se podařilo nahradit pouze část ruského plynu
Naprostá většina plynu navzdory změně jeho směřování pochází z Ruska a obchází Ukrajinu přes plynovod Nord Stream. Podle Ministerstva hospodářství SR se dosud podařilo nahradit pouze část ruského plynu dovozem tří tankerů zkapalněného zemního plynu LNG.

Pokračuje i výrazně zvýšená dodávka plynu pro společnost Nafta, která již plynem ve zvýšené míře začala naplňovat zásobník. Namísto čtyř až pěti milionů m3 ze začátku května v současnosti odebírá Nafta z potrubí kolem 20 milionů m3 plynu denně.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek